Nasze szkolne „prymusy” na kolonii we Władysławowie

Utworzono dnia 12.08.2022

Dzięki inicjatywie Wójta Gminy Nozdrzec Pana Stanisława Żelaznowskiego 23 gminnych „prymusów” z klas VII – VIII (z sześciu szkół podstawowych z terenu Gminy Nozdrzec) mogło wyjechać w dniach 19 – 28 lipca b.r. na kolonię do Władysławowa. Szkołę Podstawową nr 2 w Wesołej reprezentowały tam 2  uczennice (Kamila Kurdziel i Marcelina Tadla).

Program tej kolonii był wyjątkowo bogaty, gdyż prócz kąpieli morskich i słonecznych na miejscowej plaży, czy też wielu spacerów po samym Władysławowie (m.in. Ośrodek Przygotowań Olimpijskich „Cetniewo”, Aleja Gwiazd Sportu, czy też inne miejscowe atrakcje) organizowane były ciekawe wycieczki do atrakcyjnych turystycznie okolicznych miejscowości:

• Gdańsk (Stare Miasto, Długi Targ, Kościół Mariacki, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Westerplatte, Park w Oliwie i miejscowa Katedra ze słynnymi organami)
  • Hel (Cypel Mierzei Helskiej, Fortyfikacje obronne, Port, Molo)
  • Rozewie (Latarnia Morska)
  • Jastrzębia Góra ( „Północny Kraniec Polski”, Promenada Światowida)
  • Puck („miejsce zaślubin Polski z Morzem” w 1920 r., Molo, Port, Katedra, Rynek)
  • Wejherowo (Zespół Pałacowo – Parkowy, ratusz, pomnik Jakuba Wejhera)

Wiele wrażeń dostarczył też „kolonistom” rejs statkiem po otwartym morzu.

Podczas turnusu organizowane były dyskoteki i kursy tańców integracyjnych (np. „Belgijka”, „Kowbojka”, „Makarena”, „Lambada”, „Kaczuszki”), różnorodne zawody, konkursy i imprezy kulturalne, w których koloniści z Gminy Nozdrzec byli aktywni i odnosili w nich sukcesy.

• indywidualny wielobój sportowy o tytuł „Kolonijnego Mistrza Sportu” (dla chłopców);
  • „Mam talent”;
  • konkurs plastyczny: „Gdańsk moimi oczami”;
  • konkurs dla dziewcząt „Święto makijażu i fryzury” (Kamila Kurdziel zajęła II miejsce!)
  • „Randka w ciemno”;
  • tytuł „Miss” i „Mistera kolonii”.

W ramach zajęć programowych w ciągu całego turnusu realizowany był też program profilaktyczny:

• „Zapoznanie z przepisami BHP, oraz zasadami zachowania w różnorodnych sytuacjach zagrożeń”;
  • „Integracja i nawiązywanie pozytywnych relacji rówieśniczych”;
  • „Zdrowy tryb życia i zdrowy styl odżywiania”;
  • „Radość bez alkoholu”;
  • „Uzależnienia” (od czego?; dlaczego?; z jakim skutkiem?).

Systematycznie był także organizowany konkurs porządku i czystości w pokojach.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że obydwie „kolonistki” z SP nr 2 w Wesołej były zdyscyplinowane, pomocne i aktywne w różnych zajęciach, zabawach i konkursach. Wyróżniały się też utrzymywaniem czystości i porządku w swoim pokoju.

W tym miejscu ogromne podziękowania dla Wójta Gminy Nozdrzec Pana Stanisława Żelaznowskiego za inicjatywę, decyzję i pełne sfinansowanie tej wyjątkowo atrakcyjnej i wartościowej kolonii. Pozwoliła ona bowiem przybliżyć naszym „gminnym prymusom” piękno naszej ojczyzny, „aktywnie” odpocząć, dostarczyć wielu wspaniałych wrażeń i przeżyć, wzbogacić wiedzę uczniów, pozwoliła też nawiązać wiele ciekawych nowych znajomości. Taka inicjatywa jest jednocześnie wartościową motywacją do solidnego wykonywania swych obowiązków szkolnych przez uczniów.

Małgorzata i Adam Świder - opiekunowie

Nasze szkolne „prymusy” na kolonii we Władysławowie