biologia

Utworzono dnia 26.03.2020

Temat : Tkanki roślinne

Uczeń potrafi: rozróżniać rodzaje tkanek roślinnych, wyjaśnić funkcje tkanek roślinnych, rozpoznać na ilustracji rodzaje tkanek roślinnych.

Proszę uzupełnić ćwiczenia do podanego tematu.

Na twój adres e-mailowy zostaną przesłane materiały ( karty pracy, kartkówki), które należy po wypełnieniu odesłać adresem zwrotnym

1.04.2020

Biologia Klasa V  (od 30.03.2020 do świąt)

Temat: Pęd. Budowa i funkcje łodygi

Uczeń: wymienia nazwy elementów budowy zewnętrznej pędu, wymienia funkcje łodyg, wyjaśnia różnicę między pędem a łodygą, omawia poszczególne części pędu.

Temat do realizacji z podręcznika

Na stronie e-podręczniki znajdziesz dodatkowe materiały (szukaj budowa pędu)

Uzupełnij ćwiczenia

Temat: Liść – wytwórnia pokarmu

Uczeń potrafi: wymienić funkcje liści, rozpoznać elementy budowy liścia,  rozpoznać liście pojedyncze i złożone, wymienić modyfikacje (przekształcenia) liści

Temat do realizacji z podręcznika

Dodatkowe informacje w Internecie np. na YouTubie „Liść – wytwórnia pokarmu”, „Budowa i funkcje liści”,  „Fascynujące "drapieżniki". O roślinach, które żywią się zwierzętami..

Uzupełnij ćwiczenia

Inne informacje i zadania prześlę drogą e-mailową

Temat: Podsumowanie i sprawdzenie wiadomości.

Proszę powtórzyć materiał z działu „Tkanki i organy roślinne”.

W przyszłym tygodniu sprawdzian wiadomości .

20-25.04.2020

Temat: Sprawdzian wiadomości

Temat: Mchy – najprostsze organowce

Uczeń: wymienia miejsce występowania mchów, zna  nazwy elementów budowy mchów i wyjaśnia ich funkcje, rozpoznaje mchy wśród innych roślin, wie jakie znaczenie mają mchy w przyrodzie i w życiu człowieka.

Uzupełnić zeszyt ćwiczeń

Do wykorzystania:  Mchy – Epodreczniki. pl  , Mchy (biologia, szkoła podstawowa), Mchy - środowisko życia, budowa, rozmnażanie.

6.05.2020

Temat: Poznajemy paprotniki

Uczeń: wymienia miejsce występowania paprotników, rozpoznaje paprotniki wśród innych roślin, podaje nazwy organów paproci oraz wyjaśnia ich rolę, rozpoznaje trzy gatunki rodzimych paprotników, wyjaśnia znaczenie paprotników w przyrodzie.

Dodatkowy materiał:  Leśna Szkoła z Edumocą odc.2 Paprotniki

Temat: Rośliny nagonasienne

Uczeń: wie co to są rośliny nasienne i dokonuje ich podziału, wymienia miejsca występowania roślin nagonasiennych, wymienia funkcję nasion i kwiatów, omawia budowę rośliny nagonasiennej na przykładzie sosny, rozpoznaje rośliny nagonasienne wśród innych roślin, wymienia przystosowania  roślin nagonasiennych do warunków życia, wie jakie znaczenie mają nagonasienne w przyrodzie i w życiu człowieka

Uzupełnić  ćwiczenia
materiały do wykorzystania:      Nagonasienne - Epodreczniki.pl

Temat: Poznajemy  rośliny okrytonasienne

Uczeń: wymienia miejsca występowania roślin nagonasiennych, rozpoznaje rośliny okrytonasienne wśród innych roślin, rozpoznaje organy roślinne i wymienia ich funkcje, podaje nazwy elementów  budowy kwiatu oraz wymienia ich funkcję, odróżnia kwiat od kwiatostanu, wymienia sposoby zapylenia roślin.

Dodatkowo:   Okrytonasienne - Epodreczniki.pl

Temat: Rozprzestrzenianie się roślin okrytonasiennych.

Uczeń: wymienia rodzaje owoców, przedstawia sposoby rozprzestrzeniania się owoców, wymienia elementy łodyg służące do rozmnażania wegetatywnego, omawia budowę owocu, wymienia etapy kiełkowania nasion, wymienia i rozpoznaje fragmenty pędów służące do rozmnażania wegetatywnego, wyjaśnia funkcje poszczególnych elementów nasienia

3.06.2020

Temat: Powtórzenie wiadomości