„Zerwałeś Orle nasz Biały, kajdany!” – Narodowe Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 2 w Wesołej

Utworzono dnia 15.11.2019

Okolicznościowy program patriotyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowaliśmy w tym roku w dn. 12 listopada.

Przygotowana część artystyczna miała hasło: „Zerwałeś Orle nasz Biały, kajdany”, a jest ono nawiązaniem do naszego polskiego godła i równocześnie cytatem jednego z wykorzystanych przez nas pięknych wierszy, który w dalszej swojej części brzmi m. in.: „…i już swobodny wzleciałeś w przestworza…”.

Po złożeniu meldunku dyrektorowi szkoły p. Józefowi Gratkowskiemu przez przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego, odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego i powitaniu zebranych, program rozpoczęliśmy scenką przy brzozowym krzyżu, symbolizującym przelewaną w przeszłości krew za ojczyznę przez naszych bohaterskich rodaków. Podczas tej scenki dwójka uczniów z szacunku dla wszystkich poległych złożyła przy tym krzyżu białe róże.

Następnie po właściwym historycznym wprowadzeniu do tematu przez narratorów w dalszej części zaprezentowała się nasza solistka, która zaśpiewała wspólnie ze szkolnym chórkiem pieśń „Rozkwitały pąki białych róż”, składając na jej zakończenie białą różę przy brzozowym symbolicznym krzyżu. Po dalszej właściwej narracji, recytacji i pieśni „Józef Piłsudski” odczytał specjalną „depeszę”, w której oznajmił przywódcom światowych mocarstw o powstaniu niepodległego państwa polskiego.

Na zakończenie narratorzy skierowali do zebranych przesłanie, aby budować jedność naszego narodu, sumiennie wykonywać swoje codzienne obowiązki, solidnie się uczyć, nabywać nowe umiejętności, a wszystko to pozwoli w przyszłości na rozwój naszego państwa i budowanie jego ważnej pozycji na arenie międzynarodowej, a wtedy będziemy mogli się cieszyć prawdziwą wolnością.

Całość programu wzbogacona została odpowiednią wymowną dekoracją i scenografią, którą przygotowali wspólnie p. Agnieszka Pęcherek, p. Grzegorz Hardulak i p. Adam Świder. Pani Monika Sobkowicz zadbała o oprawę muzyczną, konsultantem historycznym i autorem scenariusza był p. Adam Świder, a nad jego realizacją czuwała p. Maria Starzak.

Duże podziękowania należą się w tym miejscu zespołowi teatralnemu działającemu przy Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” w Dynowie za udostępnienie stroju dla „Józefa Piłsudskiego”.

W dalszej części uroczystości wszyscy obecni uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wspólnie odśpiewali kilka pieśni patriotycznych.

Adam Świder

Utworzono dnia 15.11.2019, 22:04