„Niepodległość znaczy wolność”

Utworzono dnia 21.11.2017

14 listopada spotkaliśmy się po raz drugi na wieczornicy patriotycznej, by wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej Nr 2 w Wesołej ich rodzicami i mieszkańcami okolicznych wsi świętować 99 rocznicę odzyskania niepodległości.
Zebranych przywitał dyrektor szkoły Pan Józef Gratkowski , który podkreślił jak ważną wartością dla każdego człowieka jest wolność i pamięć o tych, którzy walczyli o tę wolność. Na wieczornicę przybyło wielu gości a wśród nich:

1. ks. Janusz Borek- Proboszcz Parafii Ujazdy
  2. Pani Beata Skiba – Przewodnicząca Rady Gminy w Dynowie
  3. Pan Stefan Pinderski – Radny Rady Gminy w Nozdrzcu
  4. Pani Mariola Kaczor – Dyrektor Gminnej Biblioteki w Dynowie
  5. Pani Elżbieta Ogrodnik – Sołtys Sołectwa Wesoła – Ujazdy, Ryta Górka
  6. Pan Jan Nykiel – Sołtys Sołectwa Kąkolówka – Nowa Wieś
  7. Pan Jacek Sowa – Prezes OSP Ryta Górka
  8. Pan Piotr Woźniak – Prezes OSP Wyręby
  9. Pani Jadwiga Karnas  -  nauczyciel
  10. Grono Pedagogiczne naszej szkoły
  11. Mieszkańcy oraz rodzice.

Na tle pięknej dekoracji uczniowie wykonali wzruszający montaż słowno- muzyczny, oparty na scenariuszu Adama Szafrańca „ Pisk Orła”. Aktorzy przedstawili  historię wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która w czasie I Wojny Światowej przeżywa wojenną traumę - wymarsz ojca i jednego z synów na front. Na zakończenie młodzież zaprezentowała taniec tworząc polską flagę z biało-czerwonych szarf. Występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony widzów, niektórym ze wzruszenia łza zakręciła się w oku.
  Kolejnym punktem wieczornicy był wspólny śpiew. Pieśni historyczne i patriotyczne są częścią naszej tożsamości narodowej, opowiadają o naszych dziejach, sławią bohaterów, krzepią ducha, dlatego wspólne śpiewanie było żywą lekcją historii i patriotyzmu, integrującą różne środowiska i łączącą pokolenia.
Na koniec dyrektor szkoły Józef Gratkowski wyraził wdzięczność przybyłym gościom, społeczności szkolnej  za udział w przygotowaniu uroczystości. Podkreślił zaangażowanie uczniów,  kreatywność nauczycieli i zaprosił wszystkich na wspólny poczęstunek.

Uroczystość ta była bez wątpienia nie tylko uczczeniem tak ważnego święta narodowego, ale też skłoniła niejednego z zebranych na holu szkoły do refleksji na temat naszej historii.
                                                                                                                                                             mgr Ewa Sawczak

Utworzono dnia 21.11.2017, 10:55