Andrzejkowe czary - mary

Utworzono dnia 01.12.2019

Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała magiczną moc pozwalającą zerknąć w przyszłość. Chcąc przekonać się, co nam ona niesie w darze, w czwartkowe popołudnie 28 listopada w naszej szkole odbyły się Andrzejki. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją obchodzenia tegoż święta, wspólnej zabawy oraz integracji w grupie. Od godziny  13:00 na parkiecie bawili się uczniowie klas 0-III. Panie wychowawczynie wprowadziły dzieci w świat tradycji i obrzędów ludowych dzieląc się z nimi wiedzą na ten temat. O 16:00 swoją zabawę rozpoczęli uczniowie klas     V-VIII. Wszyscy bawili się przy muzyce zorganizowanej przez chłopców z klas najstarszych. Duzi i mali mieli okazję odkryć co przyniesie im los a przyszłość była przepowiadana na wiele sposobów: wróżba z kubeczkami, losowanie karteczek z nazwami zawodów, przekłuwanie serc z imionami przyszłych sympatii. Miłym przerywnikiem w szalonej zabawie były nie tylko wróżby ale i pyszny poczęstunek przygotowany przez Mamy naszych uczniów. Dzięki niemu mogli oni z pełnymi brzuchami ruszyć do dalszej zabawy. Uczestnicy chcąc przekonać się czy będą mieli szczęście w miłości ustawiali swoje buty w kierunku mety, po jednej stronie chłopcy a po drugiej dziewczyny. Po wyłonieniu zwycięzców mogli zatańczyć w parze z osobą stojącą naprzeciwko. Ochotnicy mogli także sprawdzić  kto spośród nich w przyszłości zmieni swój stan cywilny, obierając całe jabłko w taki sposób, aby nie przerwać jego skórki. Nie mogło zabraknąć także ponadczasowej zabawy zwanej ,chusteczką’ przy której społeczność szkolna bawiła się najlepiej. Czas wspólnej zabawy jednak szybko minął i trzeba było rozejść się do domów. Tegoroczne andrzejki  możemy z całą pewnością uznać za udane czekając z niecierpliwością na kolejną taką imprezę.

Opiekun SU Agnieszka Pęcherek

GALERIE: